Hobby

11.10.2021

Co víme o Golfu?

Jak už všichni víme, golf je míčový sport. Hráči se zde snaží dostat na co nejméně úderů míček do jamky.
Na golf na rozdíl od ostatních míčových sportů ale nepotřebujeme standardní hřiště. Hraje
se na ploše, kde je většinou 18 jamek. Každá jamka musí být opatřena dírou nebo šálkem. Může se hrát buď na nejnižší počet úderů jednotlivce, nebo na nejnižší skóre. Hrát se může buď sólo, nebo v týmech.

golf

Golfové míčky jsou kulovitého tvaru, obvykle bílé a jsou vyznačeny prohlubněmi. Možná jste si někdy všimli toho, že spoustu golfistů nosí golfové boty s kovovými nebo plastovými hroty, což jim prý umožňuje delší a přesnější střely.

Historie:
Vznik golfu je datován do 15. století, konkrétně do Skotska. Hra byla představena Evropě v průběhu středověku. První písemná zmínka o golfu je datována do období vlády Jamese II.

míček

Samotná hra:
Každé kolo je založeno na hraní každé hry v daném pořadí. Hru může hrát libovolný počet soutěžících. Typické tempo golfu je kolem dvou – čtyř hodin. Hra je zahájena tím, že je míček odpálen na odpališti. Míček je obvykle před odpalem umístěn na malém puntíku.
Co se jedná hry na rány, jsou zde přísná pravidla a každý soutěžící má právě jeden míček. Tento typ se ale spíše hraje mezi profesionálními golfisty. Existuje mnoho typů, jak hrát golf. Patří zde například kromě základních her také Stableford, Skins, 9-Points apod.

hřiště

Popularita:
V roce 2005 se zjistilo, že země s největším počtem golfových hřišť byly například státy jako Skotsko, Nový Zéland, Austrálie apod.
Každým rokem se v každé zemi počet hřišť výrazně zvyšuje. V Číně se například golf rozšířil velmi rychle. Zde se první hřiště otevřelo v roce 1984.
Zajímavostí je, že astronaut Alan Shepard byl prvním člověkem, který hrál golf jinde než na Zemi. Podařilo se mu propašovat hůl a dva míčky na Měsíc, kde si tedy opravdu golf zahrál.

V dnešní době existuje spoustu šampionátů v golfu, kterého se zúčastňují nejen ženy ale také muži. Dokonce se v roce 2016 konaly olympijské hry v Riu, kde se samotný golf hrál.

41 různých zemí zde bylo zastoupeno 120 sportovci.