Hobby

28.4.2023

Nestačí jen třídit odpad, zkuste zero waste

Zero waste, je moderní trend, který spočívá v redukci odpadu na minimum. Nejde jen o to, recyklovat, ale spíše zbytečnému odpadu předcházet. Tento styl se řídí 5 kroky: odmítat, co nepotřebujeme (refuse), redukovat, co potřebujeme (reduce), znovuvyužít, co již nefunguje (reuse), recyklovat, co nemůžeme odmítnout, redukovat či znovupoužít (recycle) a zkompostovat to ostatní (rot).

V dnešní době se setkáváme s balenými potravinami na každém kroku. Spousta z nás pravidelně nakupuje v supermarketu a tam jsou věci baleny převážně v plastu. Často si ani neuvědomujeme, kolik takovýchto obalů z potravin sundáme a vyhodíme hned po nákupu (např. sáček od pomerančů, které doma stejně přendáme do ošatky). Stejně jako jednorázové nádobí či tašky. A právě úkolem zero waste je minimalizovat (v ideálním případě se úplně vyhnout) používání plastových materiálů, ale také různých obalů obecně.

Avšak většinou nám supermarkety nehrají do karet, protože většina zboží v nich je balena. Trendem dnešní doby jsou tzv. bezobalové obchůdky, které nakupují zboží ve velkém a poté jej váží zákazníkům do vlastních nádob. Mezi nejčastější nádoby patří například látkové pytlíky, znovupoužitelné sklenice či různé krabičky. Často tyto obchůdky nabízí také zboží ve vratných skleněných obalech. Život bez odpadu (nebo alespoň s minimem odpadu) není složitý. Důležité je nakupovat s rozmyslem a správně. 
 
Jak můžu začít již dnes?
1.      Vlastní taška
Vzít si igelitovou tašku u pokladny v supermarketu je stejně jednoduché, jako vzít si s sebou na nákup plátěnou tašku. Ačkoliv následky se liší. Zatímco igelitová taška se nám nejspíš brzy roztrhne a následně ji vyhodíme, plátěná taška vydrží déle a navíc ušetříme.
2.      Láhev na pití či termohrnek
Není nic jednoduššího než si s sebou brát znovupoužitelnou láhev s vodou. Díky tomu nemusíme denně vyhazovat pet lahve od zakoupených vod. Navíc uděláme něco pro své zdraví, protože pití vody je prospěšné pro naše tělo. Pokud si kupujete kávu s sebou, určitě oceníte termohrnek, do kterého si kávu můžete nechat nalít. V některých podnicích mají dokonce zákazníci s vlastním termohrnkem slevu.
3.      Látkové pytlíky
Nejlepším způsobem, jak nahradit používání mikrotenových sáčků je začít používat látkové pytlíky. Pokud umíte šít, můžete si takovéto pytlíkv vyrobit doma ze staré záclony či starého povlečení. Další možností je si pytlíky koupit.
4.      Více recyklovat
Každý obal má na sobě značku s číslem nebo zkratkou, která slouží k identifikaci použitého materiálu. Zkuste si prohlédnout různé obaly a najít místa ve vašem okolí, kde se dají recyklovat. Zvažte také možnost kompostovat zbytky potravin.
5.      Domácí výroba
Ať už se jedná o pečení domácích buchet, chleba, výrobu nábytku, potřeb na praní či samotné kosmetiky. Vyberte si alespoň pár věcí, které zkusíte vyrobit sami doma. Taková upečená buchta ze surovin koupených do vlastních nádob nebo z vlastní zahrádky bude určitě chutnat jinak než buchta z koupených surovin.
 
Na závěr je důležité zmínit, že nejde o to, abychom byli na sto procent dodržovali zero waste a uváděli všechno do extrémů. Důležité je, aby si každý z nás vzal z tohoto způsobu života to, co mu vyhovuje. Většina z těchto krůčků je založena na vytvoření návyku, který se posiluje tím, že jej opakujeme.

Tedy pokud si každý den budu brát do práce znovupoužitelnou láhev s vodou, po čase se to stane zvykem, a ačkoliv jsem láhev možná zpočátku párkrát zapomněla doma, už se to nebude opakovat. Spoustu těchto kroků totiž můžeme zařadit do našeho běžného života bez většího úsilí, a přitom můžeme přispět k lepšímu životnímu prostředí. Odstrašujícím případem pro nás může být tzv. Velká tichomořská odpadková skvrna (Great Pacific Garbage Patch). Za kterou můžeme my lidé obecně, nejen ti, kteří žijí v její blízkosti.