Cestování

11.10.2021

Olomouc, město, které žije

Ve středověku byla Olomouc centrem Moravy a do dob třicetileté války největším městem na Moravě. I dnes je významným bodem, centrem vzdělanosti a kultury. Sídlí zde arcibiskupství a díky druhé nejstarší univerzitě v Česku, Univerzitě Palackého a jejím studentům, se počet obyvatel každoročně navyšuje o 20 000 osob.

·        Centrum kultury
Můžeme tu nalézt také významné instituce kulturního života – Muzeum umění, Vlastivědné muzeum, Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Tramtárie či budovy soudnictví – Vrchní soud v Olomouci a Okresní soud v Olomouci.

Kromě jiného se Olomouc pyšní také množstvím pamětihodností. Několik z nich stojí na Horním a Dolním náměstí. Kuriozitou je, že Dolní náměstí je situováno výše než to Horní. Na náměstích se nachází soubor šesti olomouckých barokních kašen, které jsou vyzdobeny figurami z antické mytologie.

·        Sportovní zázemí
Co se týče sportovního vyžití, občané i turisté mohou sportovat na nejrůznějších sportovištích jako je akvapark, bazén, zimní stadion, fotbalová hřiště, tenisové kurty, minigolf, fitcentra. Mohou se věnovat i méně tradičním aktivitám jako je překonávání lanových překážek v  lanovém centru či hře rugby. K jarním a letním aktivitám skvěle poslouží nedaleké přírodní koupaliště Poděbrady či Náklo. Olomouc a její okolí si lze užít i z kanoe či raftu plavbou po řece Moravě.

·        Zoo Olomouc
Rodiny s dětmi mohou podniknout výlet do Zoo Olomouc, která se pyšní zejména více než 40 letým chovem Žirafy Rothschildovy a stále rozšiřuje a buduje nové pavilony.

·        Nákupy
Blízko centra města stojí před pár lety vybudovaná Galerie Šantovka, ve které se nachází více než 200 obchodů a stánků se službami. Za nákupy můžete dále vyrazit do Obchodního centra Haná, do Olympie či do Olomouc City.
 
·        Výstavy a veletrhy
Olomouc je také místem konání veletrhů, kulturních a sportovních událostí. V areálu Flora se několikrát za rok konají známé zahrádkářské veletrhy a výstavy, v červnu se v centru města koná Olomoucký půlmaraton, v srpnu propukají Oslavy maršála Radeckého. A tím výčet událostí nekončí.
Hanácká metropole je živoucím městem, které stojí za to navštívit.

Ať už se sem vydáte na prohlídku památek či na veletrh, dýchne na vás jedinečná atmosféra univerzitního města. V jednom z parků si pak můžete odpočinout od ruchu a vychutnávat pohodu úrodné Hané.