Cestování

11.10.2021

Za zlatem do Zlatých Hor

Zlaté Hory jsou menší město ležící na severovýchodě v okresu Jeseník u hranic s Polskem. Protéká tudy Zlatý potok, který byl v dřívějších dobách důležitou součástí těžby zlata.
 
Díky tomu, že město leží na pohraničí obklopené lesy, skýtá příležitost užít si jedinečnou atmosféru této krajiny. V samotném městě se nachází pár restauračních a ubytovacích zařízení a služby základní občanské vybavenosti. Město vzniklo jako hornická osada a rýžovalo se zde zlato. S historií rýžování zlata se seznámíte ve zlatohorském muzeu.
 
Rýžování zlata
Pokud se chcete o rýžování zlata dozvědět více, určitě navštivte nedaleký skanzen, který leží 2 km od města směrem na Ondřejovice. Po celý rok je přístupná venkovní expozice s naučnou stezkou. Zájemci si mohou zkusit rýžovat zlato. Každoročně se zde v rýžování zlata koná soutěž.
 
Rejvíz a mechová jezírka
Dalším lákadlem je výlet vedoucí z osady Rejvíz k Velkému mechovému jezírku. Jedná se o rašeliniště, které vzniklo v době ústupu doby ledové asi před 6–7 tisíci lety. Nedaleko obce leží Malé mechové jezírko, které je celé zarostlé a veřejnosti nepřístupné.
 
Biskupská kupa
Milovníci rozhledů po krajině nepohrdnou výšlapem k rozhledně Biskupská kupa. Jedná se o  nejstarší kamennou rozhlednu v Jeseníkách. Když je dobrá viditelnost, lze z věže dohlédnout až do polské Vratislavi či spatřit nejvyšší vrcholky Vysokých Tater. V dubnu 2006 byla obnovena poštovna a přímo z rozhledny je možno posílat obyčejné listovní zásilky.
 
Kostel Panny Marie Pomocné
Křesťany i ateisty okouzlí pohled na poutní místo s kostelem Panny Marie Pomocné. Odtud můžete podniknout kratší pěší výlet k Poutní studánce či se jen tak projít po lese.
 
Zlatohorsko v zimě
Region má co nabídnout i v zimním období. Kromě procházek krásnou přírodou si na své přijdou i milovníci lyžování a snowboardingu. K provozování těchto sportů slouží areály v Dolním Údolí, Bohemaland  nebo Příčná.
 
Odpočinek ve Zlatých Horách a v jejich okolí si užijete v každém ročním období. Stačí si jen vybrat.