Hobby

9.2.2019

Ze světa bowlingu

Shazování kuželek koulí se lidé věnují již stovky let. Moderní bowling se však provozuje poměrně krátce. Co o tomto sportu víme?
· Všechny bowlingové dráhy musí mít předepsané rozměry. Šířka je přesně 100 cm a délka 19156 cm.
· Koule rovněž musí mít odpovídající průměr a hmotnost. Průměr je 215 mm a hmotnost omezuje pouze horní limit 7,25 kilogramy, což je logické, neboť těžší koule snáze vedou směr a lépe zasáhnou cíl. Proto se také většina sportovišť vybavuje koulemi odpovídajícími váhovému maximu .
herna bowlingu
· Standardní výroba drah probíhá tak, že se v délce 4,5 m od startovní čáry položí masiv z tvrdého dřeva, většinou jde o javor. Ten dobře odolává nárazům dřevěných koulí při vhazování. Zbývající metry dráhy jsou již vyrobeny ze dřeva borového.
· Každá koule má uvnitř kovové jádro, které je však umístěno na různých místech, nemusí být přesně v jejím středu. Jestliže je vyosené – excentrické, může dodávat kouli pozměněnou dráhu.
· Ve skutečnosti existují dva typy hraní s koulemi a kuželkami. První je bowling, kde se používají koule s otvorem pro prst, a druhý jsou kuželky s koulemi s povrchem hladkým a bez otvoru.
· Víte, že dříve se koule na bowling vyráběly z přírodního či syntetického kaučuku? Až ke konci dvacátého století se přešlo na výrobu z tzv. proaktiv polyuretanu. Hra se tím zlepšila a hráči lépe mohou zvládnout tzv. strike, což je shoz všech kuželek naráz v jednom hodu.
koule na bowling
· Ve světě se tato hra asociovala teprve v roce 1952, bylo to ve Spojených státech. Odtud se pak postupně šířila do dalších zemí a v České republice se bowlingový svaz (asociace) vytvářela až v roce 1997. Zakládajícími členy bylo jen 39 osob. Dnes jich aktivně hraje přes pět tisíc.
· Maximum bodů, které lze v jedné hře získat, je 300. Toho však nemohou docílit průměrní hráči a začátečníci, ti uhrají zhruba od 100 do 150 bodů. Hraje se tak, že se po jednom hodu všichni vystřídají, a je tedy stále průběžné skóre aktualizováno.