Dům a zahrada

28.4.2023

Oživte starý nábytek

Získali jste starší nábytek po prarodičích, nebo plánujete výměnu nábytku při obnově interiéru bytu či domu? Pokud máte starý nábytek, který už se vám nelíbí, je oprýskaný či od samolepek, nemusí nutně skončit na skládce. Starší nábytek lze zařadit i do moderního bytu a dokonce ho může i zútulnit a navodit v něm tu správnou domácí atmosféru. Výhodou starého nábytku je, že se skládá z kvalitnějšího materiálu, což s sebou zároveň přináší i nevýhodu, že je těžší. Nicméně, dnes lze v Ikee, Jysku či v jiných velkoprodejnách nábytku zakoupit cenově přijatelný nábytek nový, ale věřte, že jeho kvalita se tomu staršímu z min. století, nelze srovnávat. Proto vám vřele doporučujeme dát si tu práci a vlastními silami obnovit starý nábytek.
zahradní lavička

Jak na to?

Nejprve je potřeba zbavit nábytek starého nátěru. Toho docílíte horkovzdušnou pistolí a smirkovým papírem, následně je třeba nábytek očistit od prachu, který vznikl při obrušování. Nakonec celý povrch důkladně natřete vámi zvolenou barvou či lazurou. Pokud takto upravujete zahradní nábytek, zpozorněte více u výběru barvy a vybírejte přímo barvy určené do exteriéru.

Tapetování nábytku

Dalším způsobem, jak oživit starší nábytek je tapetování. Před aplikací tapety je nábytek nutno očistit mokrým hadrem, vysušit a nakonec ještě důkladně odmastit, aby tapeta držela a netvořily se pod ní vzduchové bubliny. Větší plochy je lepší tapetovat alespoň ve dvou, abyste se navzájem kontrolovali, zda tapetu nelepíte křivě.
modrý kredenc

Krakelování nábytku

Pokud chcete svůj nábytek, nebo jen bytové doplňky ozvláštnit, můžete použít další oblíbenou techniku, kterou je krakování. Nejprve předmět natřeme barvou, přičemž není nutné požít akrylovou. Po úplném zaschnutí provedeme další nátěr krakelovacím lakem. Opět následuje čekání až do úplného zaschnutí laku, po kterém nanášíme akrylovou barvu, důležité je tahy štětcem neopakovat, abyste nepřetřely již vzniklé trhlinky. Tímto způsobem můžete upravit orámování fotek, staré hodiny atd.
Uvidíte, že nově upravené prvky si oblíbíte, navíc pokaždé, když se na ně kouknete, si můžete vzpomenout, že ten krásný výtvor vznikl vaším přičiněním. Pokud do toho půjdete, můžete si být jistá, že takový kus nábytku nikdo jiný v domě/bytě kromě vás nemá, protože to je naprostý originál.