Zvířata

28.4.2023

Už máte doma mazlíčka hada?

Většina hadů, kteří žijí na severní straně polokoule v zimních měsících přezimovává. S příchodem jara se potom hadi páří.  Tito krásní a elegantní plazi se nacházejí na každém kontinentu, až na Antarktidu a jiné polární oblasti.

Většina druhů hadů nejsou jedovatými, svoji kořist si nejprve sevřou omotáním, a potom postupnými stahy svalstva udusí, nebo ji rovnou spolykají ještě živou.  Hadi, kteří jsou jedovatí, používají svůj jed spíše k lovu, než k sebeobraně a útoku. Jako každý had, v případě nebezpečí se nejprve pokouší utéci, ale není-li to možné, například šlápne-li na hada člověk, had se lekne a zaútočí.

V čem spočívá krása hada

Tito nádherní plazi mají velice dlouhé, štíhlé tělo a dlouhý ocas, který se od těla příliš odlišit nedá, s tělem splývá. Hadi se vyskytují v opravdu nejrůznějších velikostech a zabarveních. Nejmenší hadík na světě měří jen pouhých 10 cm.

Největším hadem světa potom naopak bývá obří krajta mřížkovaná, která může dorůst až 10 metrů délky. U tohoto živočicha je charakteristické, že nemá končetiny. Je to však jeden z nejimpozantnějších a nejzajímavějších dravců. Hadi též nemají oční víčka, ani viditelné uši,

Co je zajímavé, většina druhů hadů má pouze jednu funkční plíci z důvodu úspory místa pro další orgány. Hadí páteř je tvořená často stovkami obratlů, které jsou volně spojeny a umožňují tím hadovi velikou možnost pohybu a pružnost. Je proto velice obratný. Nejrůznější smyčky může had vytvářet právě díky takto rostlé páteři.

Možná mohou hadi působit slizkým dojmem, jejich kůže je však suchá a hladká. Skládá se z mnoha hladkých, mnohabarevných šupinek, které usnadňují hadovi kluzký pohyb po povrchu. Na dotyk je tedy had velice příjemný a uklidňující. Je známo, že pohyb hada a jeho stahy svalstva při pohybu mohou odstraňovat bolesti hlavy a migrény.