Dům a zahrada

28.4.2023

Zelení pomocníci.

Čerstvé bylinky jsou nejen užitečné při přípravě pokrmů, ale mají i pozitivní účinky na naše zdraví. Pomáhají trávení, uklidňují nebo naopak povzbuzují mysl, čistí krev a mohou našemu organismu dodat vitamíny a minerální látky.

I když se snažíme zařadit do našeho jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, na tyto zelené léčivky často zapomínáme. Koupit si čerstvé bylinky není vždy možné a tak je dobré mít doma alespoň základní z nich. Nejen že zpestří kdejaký parapet, ale také provoní Váš dům, či byt. Tady jsou tři tipy na nejužitečnější z nich.

MAJORÁNKA
Majoránka je příbuzná jiné nám dobře známe bylince, a to dobromysli neboli oreganu. Jelikož často se stává, že jíme během dne nepravidelně, nebo si dáme občas těžší jídlo, majoránka je naše nejlepší pomocnice na potíže s trávením. Napomáhá tvorbě žaludečních šťáv a ulevuje při křečích ve střevech. Na pěstování není náročná. Vyžaduje akorát slunné a teplé stanoviště. Pokud se rozhodnete jí sázet do květináče, nesázejte příliš hustě. Je jednou z nejvíce používaných bylinek v kuchyni.

MEDUŇKA
Druhou nejoblíbenější bylinkou v domácnosti je meduňka. A to nejen díky krásné citronové vůni, ale především kvůli pozitivnímu vlivu na nervovou soustavu. Pomáhá při nervozitě, poruchách spánku, migréně i při menstruačních bolestech. Také je výbornou léčivkou pomáhající při nachlazení. V kuchyni se do pokrmů přidává až na konec. Poslouží dobře jak do slaných tak i do sladkých pokrmů. Pro pěstování se hodí slunné místo až polostín a vlhčí půda.

BAZALKA
Kdo by neznal bazalku. Má příznačnou vůni, podle které jí pozná skoro každý. Je hodně oblíbená v italské kuchyni. Nejvíce se hodí do salátů a těstovin za studena, nebo například do omáček. Je vhodným pomocníkem při nadýmání. Má protizánětlivé účinky a doporučuje se ke kloktání proti aftům v ústech. Také působí zklidňujícími účinky při kašli a průduškovému astmatu. Bazalka je nenáročná na pěstování. Potřebuje kyprou půdu bohatou na živiny a slunné závětrné stanoviště.

Budete-li mít tyto tři zázračné pomocnice vždy po ruce, můžete včas zabránit nechtěným potížím a navíc si jimi obohatit připravované pokrmy. Výhodou je, že každou z nich můžete pěstovat jak na zahrádce, tak i v květináči doma. Tím si zajistíte dokonalý přísun čerstvých bylinek po celý rok.