Služby

3.12.2019

Jsou produkty jako Invisalign skutečně účinné?

Problém se špatně narostlými zuby trápí lidi již od pradávna. Dokazují to nejen spousty archeologických nálezů starých lebek, ale také dobové malby a texty. Mnohde to bylo (jako ostatně prakticky všechny tělesné vady) považováno za zlé znamení a daný člověk se stal v podstatě vyhnancem. Jinde si takových lidí naopak vážili. Avšak ať už se k nim chovali jakkoliv , pomoci jim nedokázali.růžové zubařské křeslo

Tento úkol splnila až moderní medicína, která přišla s konceptem rovnátek – soustavou drátků a sponek, které donutí zuby růst tak, jak je žádoucí. Nejúčinnější jsou samozřejmě u dětí a mladistvých, kterým se chrup stále vyvíjí a roste, výsledky však mohou být patrné i u dospělých, i když zde není až taková úspěšnost. V těch nejhorších případech, kde už ani rovnátka nepomohou, přichází na řadu zubní chirurgie. To je ovšem až poslední možnost.

Rovnátka jsou tedy dobrým vynálezem, avšak mají jednu nevýhodu: jsou viditelná a poměrně nevzhledná. Navíc se v nich snadno zachytává jídlo. Nejedno dítě, především dívka, přišla s pláčem domů, že se jí spolužáci kvůli tomu posmívají. Avšak jak jim tento úděl ulehčit, když nechceme, aby v dospělosti měla křivé zuby?

Vývoj samozřejmě pokročil kupředu. Nejnovějším trendem jsou neviditelná rovnátka Invisalign. Na rozdíl od těch klasických neviditelných rovnátek, která se od těch běžných liší tím, že drátky jsou tenčí a jsou umístěny na zadní straně zubů, kde nejsou vidět, tvoří tento produkt průhledná fólie, která se na zuby nalepí. Tlak, který vyvolává, by je měl pomalu posunout do správné polohy. Otázkou však je: může to fungovat?chlapec s rovnátky

Nejprve se podívejme na princip, na jakém fungují. Jak již bylo řečeno, jedná se o průhlednou fólii. Ta je umístěna na zuby tak, aby je stlačovala a posunovala do správné polohy. Již z popisu vypovídá, že se nejedná o nic jiného, než o marketingový tah.

Pokud chcete sobě nebo svému dítěti skutečně spravit chrup, nechte zubaře, ať mu pořídí klasická neviditelná rovnátka. Také nejsou vidět a jsou každopádně účinnější.