Zvířata

5.5.2019

Kočka domácí

Kočka byla původně divoké zvíře. Jako první národy, které kočku domestikovaly, byli Turkové a posléze Egypťané. Kočka byla pro některé národy uctívána jako božstvo, pro jiné měla opačný význam. Ve středověku patřily kočky dokonce mezi symboly ďábla, a byly proto odchytávány a zabíjeny. S nástupem moderní doby tyto zvyky naštěstí byly zapomenuty a kočka se opět vrátila jako mazlíček k lidským obydlím. Slouží jako společník, lovec myší ale i jako zvíře využívané pro felinoterapii – tedy terapii, která slouží lidem k vyléčení různých zdravotních obtíží.
koťátka na slámě

Jaké plemeno kočky je vhodné?

 
V dnešní době je možné vybrat si mezi mnoha plemeny koček. Ať už se jedná o obyčejnou darovanou kočku z vesnice, nebo o vzácná plemena jejichž pořízení je nákladné. Mezi ta známá patří například kočka siamská. Vyznačuje se krásnýma modrýma očima a charakteristickým zbarvením. Je to kočka vhodná do bytu a pro nenáročné chovatele. Velmi modním plemenem se stává Mainská mývalí kočka, pro kterou je typický velký vzrůst a štětinky okolo uší. Toto plemeno je vhodnější už pro zkušenější chovatele. Pokud byste chtěli nějakou kočku k dětem, tak jako vhodné plemeno se jeví Ragdoll. Název plemene je odvozen od pojmu ,,hadrová panenka´´, tak se totiž Ragdoll chová při zvednutí do náruče. Povolí svalstvo a nechá se nosit.
přikrčená kočka

Chov kočky doma

 
Kočka není zvíře náročné. Ke spokojenému životu potřebuje pravidelnou stravu, dále kočičí záchod, škrabadlo, pelíšek a nějaké hračky. Jako stravu podáváme nejlépe granule určené ke krmení koček a kombinovat je můžeme s různými konzervami nebo vařeným masem. Existuje i velké množství pamlsků pro naše kočičí kamarády. Škrabadlo je důležité proto, aby vám kočky neničily nábytek svým obrušováním drápků a značkováním. Takové chování je pro ně přirozené. Škrabadla mají i různé vyvýšeniny a plochy ke spaní, kde kočky rády odpočívají a relaxují. Jelikož se kočka nedá naučit venčení jako pes, tak pro kočku chovanou v bytě je nutné pořídit kočičí WC. Těch je na trhu velká spousta a jistě si vyberete takové, které vám funkčně i prostorově bude vyhovovat. Stejné je to i u pelíšků, těch je taky nepřeberné množství k výběru, některé jsou i součástí škrabadel, jiné jsou zase samostatné. Záleží jen na vašem vkusu a kočičím kamarádovi.
 
Kočka je zvíře temperamentní a svéhlavé, ale při správné péči si z ní můžete vychovat dokonalého společníka pro celou vaši rodinu.