Zdraví

28.4.2023

Péči o oči nepodceňujte

I když se snažíme žít co možná nejzdravěji, dbáme o sebe i svůj vzhled, na oči dost často zapomínáme. Přitom lidské oko je velmi zranitelné a ohrožují ho různé faktory. Ať už je to přímé sluníčko, příliš ostré světlo nebo celodenní práce u počítače. Aby oči byli chráněné, a vy jste pořád dobře viděli, je nutné se o oči dobře starat, jíst vitamíny, které oči potřebují a dodržovat pár důležitých zásad při ochraně zraku. Můžete tak předejít nechtěným a nepříjemným problémům se zrakem v budoucnu. Přitom stačí se řídit několika dobrými a jednoduchými radami.
zelená duhovka
·         Pomůžou i správně vybrané potraviny: některé potraviny obsahují látky, vitamíny a minerály, které oči ochrání a udrží je zdravé a ve formě. Pro svůj dobrý zrak, byste do jídelníčku měli pravidelně zařadit špenát, fazole, vejce, ořechy a citrusové plody.
·         Vyberte si kvalitní sluneční brýle: nošení slunečních brýlí není jen módní doplněk. Sluneční brýle vám hlavně slouží k ochraně zraku před slunečním zářením, které pro ně není moc dobré. A tak na sluneční brýle nezapomínejte nejen v létě, ale noste je i v zimě, když je jasno a slunečno. Například na hory, byste bez ochranných slunečních brýlí neměli vyrážet vůbec.
chřest s vejci
·         Chraňte se u počítače: u počítače prosedí denně každý člověk hodně času. A ani to nemusí být jen v zaměstnání. Jenže právě i dlouhé zírání do monitoru ubližuje našim očím. Počítače se asi nevzdáte, ale je rozumné dodržovat alespoň několik tipů, které uleví očím, při práci na počítači. Pokud u počítače sedíte opravdu pravidelně každý den několik hodiny, určitě si pořiďte zvláčňující a zvlhčující oční kapky. Ta trhu jich existuje celá řada, jsou volně prodejné, stačí si jen vybrat. Oční kapky pak používejte pravidelně, očím hodně ulevíte. Při dlouhé práci na počítači, se také doporučuje, každých 20 minut se podívat někam jinam, dál do prostoru a chvíli vydržet. Pak po několika sekundách se můžete vrátit zpět k práci. Ale takovou pauzu si opravdu udělejte pravidelně. Oči vás nebudou tolik štípat a pálit a nezačne vás ani po chvíli hned bolet hlava.