Zdraví

28.4.2023

Parcha má své jméno podle jelenů maralů

Jeleni maralové, žijící na severu, v oblastech Sibiře a Altaje, se touto rostlinou často dopují. Pomáhá jim přežít krutou sibiřskou zimu a zajišťuje určitou dobrou reprodukci.

Lovci, kteří tam žijí, užívají kořen této rostlinky jako prostředek proti únavě, spánku a pocit hladu během svých lovů.  Rostlina maralí kořen je známa též pod názvem  parcha léčivá, nebo parcha sibiřská. Je známa pro své různorodé léčivé využití. Je využívána pro
·         léčbu stresu 
·         fyzické i psychické slabosti
·         léčí neplodnost a impotenci
·         zlepšuje krevní oběh
·         odstraňuje únavu 
·         posiluje odolnost organismu
·         pomáhá nám vyrovnat se s náhlými změnami
·         k doléčení pooperačních stavů
·         při dlouhodobých onemocněních
·         zvyšuje obranyschopnost organismu
·         dodává tělu energii
·         snižuje hladinu cukru, cholesterolu i tuku
·         při doléčování boreliózy

Má také dobrý vliv načinnost jater, odstraňuje nechutenství a podporuje trávení. Používá se k doléčování nádorových onemocnění, mononukleózy nebo boreliózy. V posledních letech je zjištěno, že kořen má vliv i na velikost poprsí.

Kořen života

Maralí kořen, který se velmi mnoho podobá kořenu ženšenu, se nejlépe a nejpříjemněji používá jako tinktura. Kořen pouze nakrájíme, nebo nadrtíme na velmi malé kousky a necháme naložené uležet v čistém lihu nebo slivovici. Z parchy samotné potom můžeme použít také listy, které nasušíme a použijeme na přípravu čaje.

Maralí kořen má velice mnoho využití. Mimo jiné působí mírně anabolicky a zvyšuje nárůst svalové hmoty. Navíc pomáhá vyplavovat jedy z organismu, též alkohol. Pro sportovce je ideálním doplňkem stravy, neboť pomáhá zvyšovat výkon.

Čaj z parchy léčivé je vhodné popíjet při neplodnosti, a také při nechutenství. Celkově parcha bojuje proti civilizačním nemocem a stresům.  Využívá se i jako podpůrný prostředek při léčbě nádorových onemocnění.