Služby

22.12.2019

Proč je důležité odeslat poptávku s dostatečným předstihem

Ať už sháníme zaměstnance či jen nějaké zboží či materiál, který v našem oblíbeném obchodě nemají, vždy je dobré začít danou věc shánět v dostatečném předstihu. To samozřejmě platí tehdy, pokud jde o něco, co budete v určité době potřebovat.žena s ikonami nad sebou

Typickým příkladem může být nový zaměstnanec. Víte například, že kolegyně půjde za několik měsíců na mateřskou dovolenou, a je tedy potřeba najít někoho, kdo ji na tu dobu zastoupí. Zdá se tedy, že bychom měli odeslat poptávku Just Doors co nejdříve. Nemusí to ale být vždy to nejlepší řešení.

Vezměme si výše uvedený příklad hledání pracovníka za kolegyni na mateřské dovolené. Pokud je spolehlivá, oznámí vám to nejméně půl roku před plánovaným porodem. To znamená, že máte dost času na to, abyste náhradu našli.

Zde je však háček. Jakmile vydáte inzerát, můžete počítat s tím, že se okamžitě začnou hlásit zájemci. A většina z nich bude chtít nastoupit co nejdříve. Je samozřejmé, že si dáte nějaký čas, aby se stihli ozvat všichni, kteří mají zájem. Potom je nutné provést výběrové řízení, aby byl určen ten nejvhodnější kandidát.

Až potud je vše v pořádku. Ovšem pokud tuto mašinerii rozeběhnete šest měsíců předem, můžete počítat s tím, že minimálně čtyři z nich budete buď platit nepotřebného člověka, nebo mu řeknete, že nástup je až za několik měsíců. Tím se vystavujete riziku, že pozici odmítne s tím, že jí potřebuje hned. Případně přikývne, avšak když nadejde kýžený den, zjistíte, že si během té doby našel jiné zaměstnání.

Je samozřejmě dobré vše dělat v dostatečném předstihu. A je také dobré, aby nováček měl zhruba měsíc na to, aby se zaškolil a vše se naučil, než pracovnice odejde. Nevyplatí se však dělat to příliš brzy. To může vést k nepříjemnostem až velkým ztrátám.ilustrace rodinných domů s garáží

Kdy je tedy ten pravý čas? Spočítáme si jej jednoduše. Nejprve si určete datum, kdy danou věc či člověka nejpozději potřebujete. Potom si řekněte, kdy nejdříve může dorazit, aby tam nebyla zbytečně brzo. A nakonec si spočítejte, kolik času bude od zadání poptávky trvat, než se celá věc vyřídí.

Jak vidíte, ani poptávání není tak jednoduché a je potřeba při něm myslet na spoustu věcí. Věřím však, že tento článek vám alespoň trochu pomohl se v celé složité problematice alespoň trochu zorientovat.