Služby

28.4.2023

Zaznamenejte si váš velký den

Svatba je velkým dnem nejen pro nevěstu a ženicha, ale také pro svatebčany. Jedná se o jedinečný okamžik, který v lepším případě zažijete za život jen jednou, proto byste měli myslet na to, abyste jej měli řádně zdokumentovaný. Originální a netradiční fotografie profesionálního fotografa vám vaši svatbu vždycky připomenou, budou hezkou vzpomínkou na tento den a můžete se s nimi chlubit u kamarádů a známých.

Podle čeho vybírat svatebního fotografa?
Jednou možností je, že vám svatbu nafotí kamarád nebo někdo z rodiny. Pokud jsou vášnivými fotografy a víte, že jejich fotografie se vám líbí, rozhodně je to dobrý nápad. Pokud však člověk nemá s focením zkušenosti, bude pro něj velmi těžké zdokumentovat událost jako je svatba. V tomto případě popřemýšlejte, zda neinvestujete do profesionálního fotografa, který bude vědět co a jak.
1.       Podle autorského stylu fotografa
Při výběru fotografa byste měli vybírat zejména dle jeho portfolia, pokud má například na stránkách jen málo ukázek, neváhejte ho kontaktovat, aby vám zaslal více snímků přímo ze svateb. Nikdy nevybírejte nikoho „naslepo“.

Vždycky je lepší vidět fotografie z konkrétní svatby než třeba portréty či přírodu, jelikož se jedná o velmi specifické focení a skvělý portrétní fotograf nemusí zvládnout skvěle vyfotit i svatbu. Pokud se vám líbí styl focení, můžete s fotografem začít jednat. Pokud ne, ruce pryč a hledejte dále. Nespoléhejte se na to, že vám fotograf řekne, že to vyfotí podle vašich představ.
2.       Podle zkušeností s focením
Na to pozor! Ne vždy zkušený fotograf znamená dobrý fotograf. Může vám třeba říct, že svatby fotí už deset let, ale jakmile vám ukáže jeho fotky, zjistíte, že se vám nelíbí, nebo že se vůbec nepodobají fotkám někoho zkušeného. Stejně tak, amatér, který teprve zkouší své možnosti, může mít krásné svatební fotky.
3.       Cena
A samozřejmě cena, za kterou fotograf svatbu nafotí, je také velmi důležitá. I zde platí, že kvalitní fotograf nemusí nutně být ten nejdražší. Většinou opravdu dobří fotografové znají svou cenu a ta často nebývá nízká. Občas se objeví nějaký amatér, který se cenově snaží profesionálům vyrovnat, takže je dobré si to ověřit (většinou to poznáte na první pohled podle komunikace, fotek, vzhledu stránek apod.).

Vždy se předem domluvte na celkové ceně, zda bude chtít doplatek například za cestovné i na tom, kolik fotografií z focení bude, kolik vám například dodá na DVD, kolik vytištěné apod. Cena fotografa se bude většinou odvíjet od počtu nafocených snímků, ale také od toho, zda bude muset zůstat celý den, nebo jen na obřad. Mnoho fotografů s sebou bere asistenty a jejich zaplacení je částečně započítané i v ceně.