Dovolená

28.4.2023

Helská kosa, zajímavý tip na dovolenou

Vyrazit k moři nemusíte nutně jen na jih. V dobách totalitních lidé jezdili hojně na poloostrov Hel (takzvaná Helská kosa) k Baltskému moři. S otevřením hranic lidé přestali tuto lokalitu tak hojně navštěvovat. Přesto řada lidí zde cestuje ráda a opakovaně a tato lokalita pro ně představuje srdeční záležitost.

Je to dovolená, která je oblíbená určitým typem lidí. Není to totiž jen moře, je to neuvěřitelná lokalita, která nabízí řadu zážitků za nízké. Jedna věc je skutečně trochu nevypočitatelná. A to počasí. Jedná se přece jen o moře na severu a nikdo Vám tedy nezaručí stoprocentně slunečné počasí po celou dobu dovolené. 
 

Dovolená po vlastní ose

Do Polska na poloostrov Hel lidé jezdí obvykle po vlastní ose. Sehnat zde ubytování není rozhodně problém. Výhodou je, že všude je toblízko k moři a plážím. Proč si nenechat dovolenou zde ujít?

 1. Je to rozhodně něco jiného. Setkáte se zde s písečnými dunami a majáky, které lemují pobřeží moře. Můžete zde navštívit třeba unikátní muzeum mořského rybářství.
 2. Tato dovolená je levná a nemusíte počítat každou korunu. Ať už ubytování (celá řada hotelů, nebo i ubytování v soukromí) nebo jídlo, vše je za velmi příjemné ceny.
 3. Milovníci moderní historie zdejší lokalitu vyhledávají. Nachází se zde celá řada zákopů z druhé světové války.
 4. Oblíbeným místem je obří oceanárium v Gdyni.
 5. Zdejší lokalita je prodchnuta specifickou kulturou a folklórem. Zdejší krajinu totiž neobývají Poláci, ale Kašubové. Jedná se o národnostní slovanskou menšinu, která má dokonce svůj vlastní jazyk.
 6. Určitě stojí za to navštívit zdejší hlavní město Gdaňsk.
 7. Můžete si dopřát výlet trajektem do Švédska.
 8. Lokalita je vhodná pro sportovce. Cyklistika je zde velmi oblíbená, o vodních sportech ani nemluvě.
 9. Na své si zde samozřejmě přijdou také rybáři.
 10. Naleznete zde největší evropskou poušť.
 11. Nenechte si ujít návštěvu starobylého křižáckého hradu Malbork.

 
Toto je samozřejmě jen velmi letmá ochutnávka. Toto místo prostě stojí za to navštívit.