Dovolená

28.4.2023

Dánské království

Dánské království je svou rozlohou necelých 43 tisíc kilometrů čtverečných 130. největší na světě. Patří k němu i největší ostrovní stát Grónsko a Faerské ostrovy. Úředním jazykem je dánština, která je pro nás obtížná. Měnou je dánská koruna, což odpovídá asi 4 Kč.

Hlavou státu je královna Markéta II. jejíž královský rok pochází již z 9. století.  Od roku 1849 hovoříme o konstituční monarchii, podobně jako o Velké Británii.
socha mořské víly

Dánsko se nachází na několika poloostrovech, a to konkrétně Jutský poloostrov, Sjaelladn a Fynn.

Hlavním městem je Kodaň. Nachází se na ostrově Sjaelland a je zde několik památek a atrakcí, které jsou oblíbeným turistickým tahákem. Jedním z nich je například zábavní park Tivoli, který je plný horských drah. Vstup stojí pro dospělou osob přibližně 39 DKK.

Pokud se vám na horských drahách zvedá žaludek vydejte se raději kulturou. Zámek Amelienborg nebo Christianborg určitě stojí za návštěvu, a navíc ušetříte na vstupném, které je okolo 20 DKK.
řeka v Kodani

No a nesmíte opustit Kodaň bez toho, abyste neviděli slavnou Malou mořskou vílu, což je symbol nejen Kodaně, ale celou zemi. Symbolizuje slavného rodáka a autora pohádek Hansa Christiana Andersona. A pokud ještě nemáte dost můžete se podívat do jedinečného muzeum erotiky.

Na Jutském poloostrově si můžete užít pohodový den na pláži Henne, jenom nečekejte žádné slunění, jsme přece na severu. Nicméně moře není o nic méně krásné jako v slunné Itálii. Dále se můžeme podívat do muzea Vikingů z města Ribe. A nesmíte si nechat ujít Grenen. Po delší procházce přijdete k místu, kde se před vámi bude slévat voda z Baltského a Severního moře.

Na ostrově Fyn si můžeme prohlédnout vodní zámek, který je vystavěný na dubových kůlech uprostřed vodní hladiny.

Vegetariáni si zde moc nepochutnají, protože oblíbené národní jídlo je maso, maso a zase jenom maso. Můžete vyzkoušet například stánek s uzenkou a hotdogy tzv. polsevorg.