Nákupy

4.12.2023

Maximální využití přepravního prostoru


V současné době se po celém světě neustále něco přepravuje. Každý den statisíce větších či menších balíků s různým zbožím. Z tohoto důvodu je třeba postupovat co nejefektivněji, což znamená ušetřit maximum místa a co nejvíce věcí přepravit najednou.
Maximálně zefektivnit přepravu umožní právě euro palety. Dovolují to jejich rozměry a nosnost, ale také to, že je lze i se zbožím stavět na sebe. Takže v omezeném prostoru třeba přepravíme maximum možného při jedné cestě. Snadno je poznáte podle označení EUR v oválu na pravém špalku.

Pro zajímavost aneb co možná nevíte

Každý z nás má představu, jak paleta vpadá. Málokdo ale ví, že její výroba se řídí naprosto přesnými pravidly. Tak tedy, její rozměr je 120x80x14,4cm a s plochou 0,96m2. K výrobě je využito přesně 78 speciálních hřebíků, jejichž umístění je ale přesně dáno, nelze je tedy zatlouci kamkoli se zlíbí. Nosnost je maximálně 1500kg.
Při přepravě lze na sebe umístit až tři naložené euro palety. Manipulace pak probíhá většinou pomocí vysokozdvižného vozíku. Ale využita mohou být samozřejmě i jiná zařízení. A většina lidí netuší, že jejich rozměry jsou postaveny na rozměrech železničních vagonů. Pro přepravu nákladním vlakem jsou tedy naprosto ideální.

Odolnost i dlouhá životnost

Protože jsou ze dřeva, teoreticky hrozí napadení škůdci. Většinou se totiž pohybují po celém světě. Aby se takovému napadení předešlo, musí být nějak ošetřeny. Ošetření se provádí především tepelně. Tím se také zajistí jejich delší životnost.
V případě mechanického poškození je ale lze i snadno opravit. Vyspravené euro palety poznáte podle kulatého hřebu ve středovém špalku na obou jeho stranách.
V dnešní době je velmi oblíbeným způsobem jejich recyklace také výroba různých kousků nábytku do domu, na terasu či zahradu. Je to jednoduché a můžete to vyzkoušet i vy.