Nákupy

10.4.2022

Proč není pilový kotouč na ocel používán častěji

Jedním z důležitých pomocníků každého kutila je i elektrická kotoučová pila. A není divu – na rozdíl od té klasické manuální umožňuje mnohem větší rychlost a přesnost při řezání, nehledě na podstatně menší fyzickou námahu. Díky tomu může i nepříliš zdatný člověk dosáhnout poměrně dobrých výsledků.

Vzhledem k její popularitě je také pochopitelné, že výrobci přijdou z celou řadou nejrůznějších doplňků a vylepšení. Jedním z nich jsou pak vyměnitelné kotouče. To se samozřejmě hodí, neboť v případě, že otupí či rozbije, nemusíme kupovat celou novou pilu. Míst toho jednoduše pouze vyměníme kotouč.

klasický pilový kotouč

To však nestačilo. Firmy přišly také s jejich specializovanými variantami. Příkladem může být pilový kotouč na ocel. Ten je navržen speciálně tak, aby dokázal relativně snadno řezat právě výše zmíněný materiál. Přesto však není příliš prodáván, a to hned z několika důvodů.

Hlavním faktorem je samozřejmě cena. Ta je mnohem vyšší než u klasického univerzálního typu. Je to samozřejmě pochopitelné, neboť zde musely být při výrobě použity dražší materiály, což také znamená zvýšení nákladů. To však zákazníky příliš nezajímá.

řezání oceli

Dále je to fakt, že běžný domácí kutil s ocelí pracuje jen velmi, velmi zřídka. Je pro ně tedy zbytečné vydávat za něj peníze, když jej prakticky vůbec neužijí. Samozřejmě, jdou s ním řezat i jiné materiály, avšak klasický typ nám v tomto případě poskytne stejnou službu za podstatně méně peněz.

Poněkud jiná je samozřejmě situace ve firmách, které vyrábí právě produkty z oceli. Zde se bez těchto specializovaných kotoučů prakticky neobejdou. I to je důvod, proč jsou stále vyráběny – odbyt mají dostatečný, jen ne mezi běžnými lidmi.

Přesto se i mezi kutily najdou výjimky. Například budete potřebovat řezat ocel při jednom ze svých projektů, a budete jí potřebovat nařezat větší množství. V takovém případě se vám rozhodně vyplatí do onoho kotouče investovat. Koneckonců, sloužit vám bude i nadále.